Z pielgrzymką do skalnego miasta

PetraWiosną i jesienią pielgrzymujący turyści wypełniają starożytne budowle w skalnym mieście Petra w Jordanii. Tamtejszy zespół świątynno-grobowy jest jednym z największych skarbów świata, a na pewno największym Jordanii. Obiekt jest wspaniałym dziełem człowieka i natury. Okazałe fasady wyrzeźbili w miękkim piaskowcu około 2 tys. lat temu Nabatejczycy. W mieście i jego okolicy odkryto ponad 800 zabytkowych wspaniałości, z czego większa ich część wyrzeźbiona jest właśnie w czerwonych ścianach urwisk.

Niegdyś krzyżowały się w tym miejscu komunikacyjne szlaki i kultury. Wspaniale architektonicznie budowle będące rewelacyjnym połączeniem hellenistycznych i egipskich wpływów z arabskimi i semickimi, tworzą w końcowym efekcie tak zwaną nabatejską architekturę. Przyjeżdżający zobaczyć to cudo turyści są wręcz oszołomieni pięknem świątyń, grobowców, teatrów, wodociągów i innych budowli. Wiele z nich na skutek erozji mają niesamowity bajkowy wygląd, jaki tworzą nawarstwiające się kolory czerwieni, różu, bieli, błękitu i brązu.

Inaczej jak samolotem z Polski do Jordanii nie dostaniemy się. Mimo braku bezpośrednich lotów i niestety nie należącego do tanich lotów połączeń, warto raz w życiu tu przyjechać i zwiedzić w kotlinie Petra, zajmujące około stu kilometrów kwadratowych ważniejsze miejsca. Poświecić na ich zwiedzanie około tygodnia. Wybudowano na potrzeby rozwijającej się turystyki dość dużo hoteli różnej kategorii. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja w przypadającym na wiosnę i jesień w szczycie sezonu.

Usytuowane na szczycie Dżabal al-Madbah Górne Miejsce Ofiarne jest prawdopodobnie najstarszym miejscem religijnym Petry, a na pewno najważniejszym. Przy wiodącej do niego drodze stoją dwa monumentalne kamienne obeliski, będące pozostałością fortu. Sporo zabytków usytuowanych jest na drodze do Wadi Farasa. Stoi wśród nich m.in. będący pięciometrową fontanną posąg lwa, Świątynia Ogrodowa, Filar Faraona oraz najbardziej efektywne wnętrze Petry, Grób Żołnierza Rzymskiego.

Najsłynniejszym zabytkiem jest skarbiec al-Chazane. Ten wzniesiony w I w. p.n.e. grobowiec dla nabatejskiego króla jest przeogromny. Ważnymi są też teatr, przedziwna ulica Fasad z 44 grobami, wiele Grobów Królewskich m.in. pełen podziemnych korytarzy ze zmienioną w kościół bizantyjski obszerną komorą niezwykły Grób z Urną, następnie Grób Koryncki, trójpoziomowy Grób Pałacowy, grobowiec rzymskiego namiestnika Arabii Sekstusa Florentinusa.

Warto jest się wspiąć do ośrodka kultu al-Madras vy zobaczyć ołtarze, inskrypcje, pomniki skalne i wodociągi. Warto też dotrzeć do wolnostojących ruin zespołu Wielkiej Świątyni. Czterdziestometrowe kolumny otaczają liczący 7 tys. metrów kwadratowych ów zespół. W miejscu tym zostało znalezionych całe mnóstwo zwojów papirusów. Najokazalszym obiektem Petry, bliskim chrystusowych czasów, jest bogato zdobiona murowana Świątynia Kasr al-Bint al-Farun.

Comments are closed.