Wiecznie atrakcyjne

Rzym jest jednym z miast, które cieszy się ogromnym powodzeniem. Dzięki fantastycznym starożytnym atrakcjom stolicę Włoch przez cały rok oblegają tłumy turystów, przyjeżdżających do niej ze wszystkich stron świata, których obsługują dwa porty lotnicze Fiumicino i Ciampino. Dzięki tym lotniskom Wieczne Miasto ma połączenie z całym światem, a świat z nim. Polacy najczęściej przylatują do włoskiej stolicy samolotami tanich linii lotniczych. Z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy tanie loty do Rzymu Fiumicino oferuje WizzAir. Węgierski przewoźnik odbywa również rejsy na Ciampino z Katowic. To drugie rzymskie lotnisko obsługuje także irlandzki Ryanair, m.in. łącząc je z Krakowem, Poznaniem, Modlinem i Wrocławiem.

Rzym

Przygotowanie do zwiedzania

Chętnie oszczędzamy na biletach lotniczych, by potem mieć więcej w portfelu na zwiedzanie, jedzenie, nocleg i pamiątki. Wybierając się do Rzymu warto wiedzieć, że zabytki miasta możemy zwiedzać nieco taniej posiadając karty miejskie, a jest ich dwa rodzaje. Pierwsza, Roma Pass ważna jest przez trzy dni, uprawnia do wejścia bez kolejki i za darmo do dwóch przez nas wybranych muzeów, a także z kartą Roma Pass mamy zapewniony darmowy przejazd komunikacją publiczną. Druga, Archeologia Card otwiera nam drzwi do starożytnych zabytków, a ważność zachowuje przez siedem dni. Z Archeologia Card za darmo wpuszczą nas do Koloseum, Palatynu, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo, Krypty Babli, Mauzoleum Cecylii Metelli, Term Dioklecjana, Term Karakalli i Willi Quintili. Kto nie ma kart, za płaci w Rzymie za wstęp osobno do każdego z tych miejsc, wcześniej wystając w długich kolejkach. Kartę miejską możemy zakupić przez Internet.

Amfiteatr Flawiuszów

Symbolem Wiecznego Miasta jest Koloseum, będące obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Rzymu. Tym sposobem próbuje się do niego każdego roku dostać tysiące turystów, a każdy z nich wpuszczony jest wyłącznie za okazaniem biletu. Jak można się domyślać, kolejki pod Koloseum są kilometrowe, jeśli chcemy wejść do środka, a nie chcemy w nich stać, zaoszczędzimy sobie nerwów kupując bilet wstępu przez Internet, który ważny jest przez dwa dni. Na ten sam bilet będziemy również wpuszczeni do Palatyn, jednego z siedmiu wzgórz Rzymu, miejsca najstarszej osady rzymskiej. Amfiteatr Flawiuszów, tak w starożytnych czasach nazywano Koloseum, wzniesiono pod koniec pierwszego stulecia naszej ery. Jest to miejsce mordu pierwszych Chrześcijan, fakt ten w amfiteatrze upamiętnia krzyż, odbywały się tu również walki gladiatorów, naumachia, czyli bitwy morskie i polowania na dzikie zwierzęta.

Anioły i demony

Z filmu pod tym tytułem zapamiętany został Zamek Św. Anioła, czyli Mauzoleum Hadriana. Zbudowano go jako mauzoleum w 139 r. n.e., spoczywały w nim grobowce m.in. Marka Aureliusza i Hadriana. Od 271 do 1901 r. mauzoleum pełniło rolę twierdzy. W epoce renesansu tę cylindryczną budowlę zamieszkiwali papieże. Łatwiejszy do zamku wstęp będziemy mieli z kartą Roma Pass.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronach zrzeszonych tu: Katalog stron internetowych , Katalog Stron Seo oraz tu: Darmowy katalog

Comments are closed.