We włosko-szwajcarskim raju

SzwajcariaNajbardziej na południe przepięknej Szwajcarii usytuowany jest kanton, gdzie zderzają się ze sobą dwie kultury: szwajcarska i włoska. Za wyjątkiem jednej gminy Bosco/Gurin, w Ticino mówi się we włoskim języku. Na terenie kantonu znajduje się włoska enklawa Campione d’Italia, która razem z częścią Gryzonii Ticino tworzy tzw. Szwajcarię włoskojęzyczną. Do Szwajcarów Ticino należy od XV wieku, a pełnoprawnym członkiem Konfederacji Szwajcarskiej jest od XVI wieku.

Stolicą kantonu jest Bellinzona. Poza nią najważniejszymi miastami Ticino są Lugano i Locarno. W tym regionie odkrywa się cudowny śródziemnomorski klimat Szwajcarii, który wspaniale łączy historię z nowoczesnością, łagodny klimat z agresywnością alpejskich szczytów oraz relaks z rozrywką. Jest to rewelacyjnie nadające się na urlop miejsce, z zapierającymi w piersiach dech widokami na malownicze doliny, wielkie jeziora, górujące nad nimi Alpy i bujną roślinność. Takie obrazki spotyka się tu na każdym kroku. Widoczne są też z każdego okna czekających na turystów licznych apartamentów.

Każdego dnia turyści mogą w Ticino liczyć na piękną i słoneczną pogodę. Dzięki panującemu w kantonie klimatowi, Ticino jest wiecznie zieloną krainą. Warto zatrzymać się blisko Locarno i Lugano. W tym pierwszym mieście odbywa się każdego roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podczas którego można oglądać pod gołym niebem filmy. Poza tym można w Locarno spacerować nad romantyczną zatoczką i zwiedzić zabytkowy zamek.

Z kolei Lugano to prawdziwy raj dla miłośników sztuki. Miasto oferuje wiele ciekawych muzeów. Symbolem Lugano jest panoramiczny szczyt Sentiero San Salvatore. Roztaczają się z niego wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach świata i prowadzą przez niego malownicze wędrowne szlaki.

Do Szwajcarii najszybciej się dostaniemy samolotem. Śledząc oferty linii lotniczych Swiss International Air Lines można trafić na atrakcyjne oferty tanie loty. Przewoźnik trzy razy dziennie kursuje z Warszawy do Zurychu. Podróżowanie po Szwajcarii również nie przysparza problemów, bowiem kraj ten ma świetnie i punktualnie zorganizowany transport publiczny. Korzystne jest podróżowanie ze Swiss Travel System, dzięki czemu za jeden bilet, objedziemy całą Szwajcarię.

Comments are closed.