Wakacje za nami – gdzie byliśmy

WakacjeZ polskich lotnisk cywilnych najlepiej się ma Międzynarodowy Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W wakacje 2013 roku przewinęła się przez niego ponad połowa polskich pasażerów, czyli ponad 5 mln. Najczęściej z lotniska warszawskiego podróżowaliśmy do Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Najlepsze ze wszystkich

Powodem popularności stołecznego portu jest to, że będąc największym w Polsce lotniskiem, obsługuje prawie sto połączeń lotniczych. Poza tym liderowi przysłużyły się też dwie tanie linie lotnicze, irlandzki Ryanair i węgierski Wizz Air. Obaj przewoźnicy przenieśli się do Warszawy w drugiej połowie grudnia po zamknięciu lotniska Modlin. Od tamtego momentu, aż do końca czerwca, obie linie obsłużyły łącznie z warszawskiego portu lotniczego 1 mln 227 tys. pasażerów. Poza tym zaistniały na nim dwie ekskluzywne linie lotnicze z Bliskiego Wschodu, Emirates Airlines i Quatar Airways, które z polskiej stolicy uruchomiły w swoim kierunku bezpośrednie połączenia.

Kolejne miejsca

Drugie miejsce z odprawionymi 16,2 proc. pasażerów, należy do portu lotniczego Kraków – Balice im. Jana Pawła II. Kolejne zajmują: Lotnisko Katowice-Pyrzowice, Port Lotniczy Wrocław-Starachowice, Lotnisko Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz szósta pozycja należy do poznańskiego portu lotniczego Ławica. Najchętniej z Poznania, bo co druga osoba, oraz z Katowic co czwarty pasażer, a z Wrocławia co piąty samolotem podróżował do słonecznej Hiszpanii. Z kolei z Krakowa, co trzecia osoba poleciała do Włoch. Zaś pasażerowie z gdańskiego lotniska najczęściej udawali się do Wielkiej Brytanii.

Hiszpania na topie

Ten sympatyczny kraj od lat obdarzamy sympatią. Lubimy spędzać w nim wakacje nie tylko ze względu na wspaniałe plaże, ale przyciągają nas też wspaniałe hiszpańskie miasta i zabytki. Największą popularnością cieszą się nadmorskie tereny, a w szczególności stolica Katalonii, bajeczna Barcelona, która przyciąga do siebie turystów ze wszystkich stron świata dzięki wzniesionym tu niezwykłym wizjom architektonicznym Antonio Gaudiego. Mamy szczęście mieć z Polski połączenia tanich lotów do Barcelony, które chętnie wykorzystujemy.

Triumfujący przewoźnicy

Polacy w tegorocznym okresie wakacyjnym najchętniej podróżowali tanimi liniami lotniczymi Ryanair i Wizz Air oraz na pokładach tradycyjnych linii, narodowego LOT-u. Z irlandzkim przewoźnikiem podróżowała ponad połowa pasażerów. Z lotniska we Wrocławiu skorzystało z usług Ryanaira 65 proc., z Poznania 60 proc, z Krakowa 58 proc., a z Katowic 45 proc. Wizz Air przodował w Gdańsku, z którym to z tego lotniska w podróż udała się ponad połowa pasażerów. Z będącego liderem w ilości obsłużonych pasażerów lotniska im. Chopina w Warszawie, co czwarty pasażer poleciał samolotami Ryanaira, a prawie co piąty na pokładach LOT-u. Do Azji kolejno najczęściej lataliśmy z Emirates i PLL LOT, a potem Aerofłotem i Qatar Airways.

Comments are closed.