Wakacje z Gangiem Olsena

Gang OlsenaNa przyjazd turystów świetnie jest przygotowana Dania, gdzie kwitnie wprost turystyka rodzinna. Sami jej mieszkańcy dość poważnie cenią obie odpoczynek. Nieważne jest miejsce, bo wypoczywać umieją i w mieście i na łonie natury, za to ważny dla nich jest wypoczynek aktywny. Dlatego też nie trudno w Dani znaleźć miejsce do biegania, pływania, czy wypożyczyć rower.

Dania jest krajem skandynawskim, mimo iż leży na stałym lądzie europejskim. Jest najmniejszym nordyckim państwem, zajmującym największą wyspę Europy, Grenlandię oraz Wyspy Owcze. Duńczycy wywodzą się z Wikingów, jednak z wojowniczości nic w nich nie zostało. Unikają konfliktów, no chyba, że zostaną sprowokowani. Są pełni rezerwy, chodź i tak bardziej otwarci od Szwedów, czy Norwegów. Dość poważnie traktują swoją pracę, ale lubią się i bawić. Bardzo ważne jest dla nich poszanowanie prywatności każdej osoby, dlatego niemile jest tu widziane wypytywanie o sprawy osobiste, wchodzenie do cudzego domu bez zaproszenia, zaś publiczne okazywanie uczuć postrzegają jako słabość.

Dania jest krajem, w którym można się prawdziwie wyciszyć. Wraz z terenami północnej Jutlandii zachwyca pięknymi krajobrazami. Niepowtarzalny, malarski klimat tworzą spotykające się koło Skagen dwa morza. Morze i fiordy przepięknie łączą się tu w zatokach i cieśninach. Znajdują się w miejscowości Skagen i jej rejonie liczne muzea, m.in. muzeum bursztynów, natury i rybackie. Można tu zobaczyć kościół Den Tilsandede Kirke, który jako jedyny prawie całkowicie pokryty jest piaskiem.

Idealnym miejscem na spędzenie w Dani wakacji lub weekendu, o każdej porze roku jest kameralna metropolia, Kopenhaga. W szczególny sposób czczona jest w niej pamięć bajkopisarza, Hansa Chrystiana Andersena. Symbolem miasta jest stojący Olesna nabrzeża posąg Małej Syrenki, będącej jedną z postaci przez niego wykreowanej. W Kopenhadze wszystko praktycznie znajduje się w zasięgu ręki, a ilość wartych zobaczenia obiektów jest wprost imponująca. Warto odwiedzić przepiękny ogrody Tivoli, zobaczyć w Amalienborg Pałac Królowej Małgorzaty, w Zamku Rosenborg – zbiory klejnotów koronnych, gotycko-romańską Katedrę Rosklide, Cytadelę Kastellet, Okrągłą Wieżę, z której szczytu podziwiać można panoramę całej Kopenhagi, a także warto odwiedzić, choć kilka z wielu tu działających ciekawych muzeów m.in. Rekordów Guinessa i Muzeum Erotica. Smakosze piwa koniecznie muszą posmakować piw Calsberg lub Tuborg, podobno dopiero po tej czynności można poczuć atmosferę miasta.

Jeśli chcemy podążać bajkowym tropem, powinniśmy zajrzeć do Odense, gdzie urodził się Andersen. W jego starym domu mieści się dzisiaj poświęcone mu muzeum. Pełno w nim należących do pisarza przedmiotów, zdjęć i książek. W Odene jest też Muzeum Motoryzacji, Muzeum Sztuki, Muzeum Fotografii i Mediów. Miasto zarówno w dzień, jak i w nocy, tętni życiem. Na przełomie stycznia i lutego odbywa się tu ogólnokrajowy festiwal muzyki jazzowej.

Dania nie jest daleko. Codziennie mamy z nią połączenia lotnicze. Tanie loty z Polski wykonują m.in. linie lotnicze SWISS.

Gang Olsena

Comments are closed.