Wakacje spełnionych marzeń

Jak wynika z danych statystycznych mieszkańcy naszego kontynentu coraz chętniej urlopują poza granicami swojego państwa, a najczęściej na odpoczynek wybierają miejsca w obrębie Europy. Jednym z atrakcyjniejszych wakacyjnych krajów, które w ostatnich latach docenili również i Polacy, jest przepiękna Chorwacja. Ten pełen uroku bałkański kraj jest atrakcyjny nie tylko latem, ale i zimą. W jej centralnej części występują obfite opady śniegu i region ten odwiedzają w sezonie zimowym amatorzy sportów zimowych. Latem z kolei największym powodzeniem cieszy się dalmatyńskie wybrzeże.

Wakacje

Osobliwości przyrody

Chorwacja nie bez przyczyny tak nas do siebie przyciąga. Na 56 tys. km/kw. powierzchni ma nam do zaoferowania całą masę atrakcji, począwszy od trzech stref klimatycznych, przez niesamowite dobra przyrody, po cudowne miasta i zabytki. Jest tu cała masa miejsc, które wprost zapierają dech w piersiach. Przyrodniczo na kolana powala Park Narodowy Jezior Plitwickich, w skąd którego wchodzi połączonych ze sobą dziewięćdziesięcioma wodospadami szesnaście jezior krasowych. Swój nieziemsko turkusowy kolor woda zawdzięcza rozpuszczonej w niej zawartości węglanu wapnia. Strome brzegi jezior malowniczo porastają lasy mieszane. Niedaleko miasta Szybenik warto odwiedzić przyrodniczą ciekawostkę ciągu wodospadów, Park Narodowy Krka. Chorwacja to także imponujące wysokością wspaniałe, malownicze góry. W parku Narodowym Paklenica na długości ponad 14 km i wysokości ponad 400 m ciągnie się robiący ogromne wrażenie wspaniały kanion krasowy, Velka Paklenica. Poza tym wzdłuż chorwackiego wybrzeża ciągnie się gęsta sieć szlaków przez 150 km wapienno-dynarskiego masywu Velebit. Znajdziemy w nim też najgłębszą jaskinie świata, Lukina jama.

Turystyka najważniejszą dziedziną życia

Władze Chorwacji aby przyciągnąć turystów nie tylko liczą na sprzyjający klimat i piękne widoki. Dobrze wiedzą, że dla zagranicznych gości liczy się standard świadczonych im usług, dlatego podnosząc go dążą do tego, aby ten bałkański kraj stał się czterogwiazdkową destynacją. Jeśli się to uda to niestety, ale wielu już może nie być stać na spędzanie tu swoich wakacji. W 2013 r. Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej i odwiedziło ją 12 mln turystów. Liczba mieszkańców tego kraju jest prawie trzykrotnie mniejsza. Niestety przystąpienie Chorwacji do UE wyszło na złe turystom z Turcji, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy i Rosji, bowiem na wjazd do niej potrzebują mieć wizy. Utrudnienie to było też powodem spadku liczby turystów z tych krajów w zeszłym roku. Władze Chorwacji zamierzają jednak skrócić im procedury wizowe i ułatwić wjazd do niej. Kraj ten na turystów jest bardzo otwarty i gościnny. Wielu polskich turystów przyjeżdża do Chorwacji na własną rękę swoim środkiem transportu. Alternatywą dla ceniących sobie czas i wygodę jest cieszące się popularnością połączenie lotnicze, które między polskimi portami lotniczymi a chorwackimi serwują linie lotnicze Eurolot.

Comments are closed.