W wielosmakowym mieście

NorymbergaJednym z najbardziej atrakcyjnych niemieckich miast jest Norymberga. Wsławiła się między innymi z bożonarodzeniowych drewnianych ozdób zdobiących choinki w całych Niemczech, słodkich wyrobów jak pierniki z dużą ilością orzechów i skórki pomarańczowej, marcepan, ciastka zwane Spekulatius oraz przepysznym kiełbaskom z rusztu podawanym z kiszoną kapustą lub ziemniaczaną sałatką. Dzięki tym doskonałym przysmakom nazywa się Norymbergę miastem smaków.

Norymbergę częściowo opasają obwarowania z kilkoma basztami. Symbolem miasta jest górujący nad nim kompleks trzech budowli zamkowych: zamku cesarskiego, zamku burgrabiego i zamku miejskiego. Zamek cesarski jest największym zabytkowym obiektem w Norymberdze. Rynek staromiejski skupia inne zabytki miasta. Jest wśród nich pochodzący z XIV-XVII wieku ratusz renesansowy i późnogotycka studnia w kształcie wieży, którą ozdabia wiele figur, wśród nich jest Maria, apostołowie i prorocy. Niedaleko wznoszą się dwie gotyckie świątynie. Pierwszą jest kościół św. Sebalda, gdzie podziwiać można wiele zabytkowych rzeźb m.in. Wita Stwosza. Druga to kościół Najświętszej Marii Panny z wartą uwagi bogatą dekoracją rzeźbiarsko-architektoniczną, a we wnętrzu wiele zabytków gotyckiej rzeźby i malarstwa. W tym ostatnim kościele każdego dnia w południe pojawia się na zegarze, ponad balkonem cesarskim, siedem figurek elektorów składający hołd cesarzowi, wśród których są książęta i arcybiskupi. Niedaleko rynku wznosi się następny gotycki kościół św. Wawrzyńca pochodzący z przełomu XIII/XIV wieku. Warto w nim zwrócić uwagę na zespół rzeźb Wita Stwosza i z licznymi tryptykami monumentalne piaskowcowe tabernakulum Adama Krata. Przetrwały do dzisiaj nieliczne stare mieszczańskie domy. Specyficzny klimat ma niewielki rynek między małymi barwnymi domkami.

NorymbergaNorymberga ma kilka wartych odwiedzenia muzeów. I tak, w patrycjuszowskiej kamienicy mieści się Muzeum Miejskie, niedaleko zamku cesarskiego w Muzeum Narodowym zobaczymy między innymi dzieła Dürera i Stwosza. W samym zamku zebrane są zbiory rzeźb, malarstwa i średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Jest też Muzeum Transportu i Muzeum Historii Komunikacji Miejskiej. Dla dzieci atrakcją będzie wizyta w Muzeum Zabawek, skupiające ponad 60 tysięcy eksponatów takich jak historyczne lalki, misie, kukiełki, zbiory gier dziecięcych, modelarstwa i budownictwa klockowego.

Jak w wielu niemieckich miastach, tak i w Norymberdze odbywają się wielo tematyczne targi, wśród nich w okresie adwentu Christkindlesmark, na którym dominuje rękodzieło i frankijskie specjalności jak wino i piwo. Do atrakcji miasta zalicz się miejscowe ZOO i delfinarium. W Norymberdze jest lotnisko, na które z Polski kursują samoloty. Tanie loty z możliwych wykonuje na nie niemieckie przewoźnik Lufthasna.

Comments are closed.