Uwaga zbliża się sezon zimowy

W zimowym sezonie budzą się do życia amatorzy wszelakich sportów uprawianych na białym puchu. Wspaniałe tereny do ich uprawiania ma, chociaż niewielki, to jednak cudowny pod każdym względem kraj, Szwajcaria.

Szwajcaria

Perłą Alp jest położony na wysokości 1800 m i otoczona trzynastoma czterotysięcznikami walijska wioska lodowcowa Saas-Fee. Do dziś zachowała ona niepowtarzalny urok tradycyjnych górskich wiosek. Dominuje w niej rustykalna architektura drewnianych domostw. Wyjątkowością Saas-Fee jest też fakt, że wioska wolna jest od ruchu samochodowego. Oczywiście do niej samej można dojechać samochodem, który należy jednak postawić na parkingu przy wjeździe do wioski.

Saas-Fee leży u stóp najwyższego szwajcarskiego szczytu Dom, a sam dojazd do kurortu robi ogromne wrażenie. Trasa prowadzi przez dolinę Saastal, charakteryzująca się głęboko schodzącymi wąwozami i skalnymi nawisami. Najczęściej i najchętniej odwiedzają go snowboardziści, dla których jest to jeden z najbardziej popularnych w Europie punktów zbornych. Teren sportów zimowych Saas-Fee posiada 100 kilometrów przygotowanych tras oraz dwadzieścia dwa urządzenia transportowe. W sąsiadującej z nią wiosce Saas-Grund można też korzystać z tamtejszych terenów narciarskich, Kreuzboden-Hochsaas, skąd między innymi do Saas-Grund prowadzą stanowiące zimowe urozmaicenie w ofercie regionu, różne trasy saneczkowe. Atrakcją regionu są zarówno latem, jak i zimą, nocne zjazdy torem saneczkowym Feeblitz. Poza tym jest tu dla biegów narciarskich licząca 8 kilometrów pętla i 20 kilometrów zimowych szlaków wędrownych.

Z Saas-Fee do położonego na wysokości 3500 m Mittelallalin kursuje podziemna kolejka liniowo-szynowa Metro Alpin. U celu znajduje się najwyżej w Alpach położona, obrotowa restauracja. Można z niej przy dobrej widoczności dojrzeć światła położonego we Włoszech, Mediolanu. W Mittelallalin teren narciarski otwarty jest od lipca do końca sierpnia. W sezonie letnim na lodowcu można korzystać z 20 kilometrów tras. Najczęściej z nich korzystają trenujące z całego świata ekipy sportowe. Warto odwiedzić park linowy, gdzie mając w tle niezwykle malowniczą scenerię lodowca, przeżyć można niezapomniane przygody na trasach o różnym stopniu trudności. Zainteresowanym lodowcem poleca się zwiedzenie pawilonu lodowcowego Allalin, gdzie wyjaśnione są jego tajemnice.

Latem region też jest niezwykle atrakcyjny. Oferuje około 300 kilometrów szlaków wędrownych, wiele ścieżek tematycznych, zobaczenie poniżej stacji kolejki górskiej na Spielboden świstaków, emocjonującą wyprawę z przewodnikiem wąwozem Gorge Alpin, łącznie 70 kilometrową sieć tras dla rowerów górskich w dolinie Saastal oraz 5 kilometrową trasę do zjazdów na trottinett.

Do Szwajcarii można wybrać się samochodem, jednak szybszym środkiem transportu jest samolot. Jest tu kilka portów lotniczych, na które tanie loty wykonują między innymi linie lotnicze LOT i SWISS. Kraj ten dysponuje niezwykle doskonałym transportem autobusowo-kolejowym, z których podziwiać można niesamowite alpejskie krajobrazy.

Szwajcaria

Comments are closed.