Tu aż chce się żyć!

LondynTętniący przez całą dobę życiem Londyn jest jednym z najczęściej odwiedzanych stolic świata i nie ma w tym nic dziwnego, bo każdy znajduje w nim coś dla siebie. Spacerując ulicami brytyjskiej stolicy, docierać do naszych uszu będą języki z całego świata. To miasto jest istną wieżą Babel, mówi się w nim w ponad 300 językach. Tłumy dla wielu bywają uciążliwe, na szczęście w tym fascynującym mieście zbaczać z utartych turystycznie szlaków odkryjemy w nim dalsze wspaniałości.

Czym wabi

Londyn przyciąga wspaniałymi galeriami, które w swych zbiorach gromadzą światowej sławy dzieła sztuki, niezwykle ciekawymi muzeami, związanymi z rodziną królewską zabytkami, a także zbudowanym ze szkła i stali centrum biznesowym. Miasto może się też poszczycić ogromną liczbą parków, których w takiej ilości nie posiada żadna inna stolica naszego kontynentu.

Kraj sklepikarzy

Tak nazywał Anglię Napoleon. Faktycznie w samym Londynie znajduje się ponad 30 tys. sklepów, których oferta obejmuje wszystko, co tylko może przyjść do głowy. Z wydawaniem pieniędzy nie ma tu problemu przez cały rok, pod warunkiem, że się je w ogóle ma, a wydać w Londynie można każdą ich ilość. Kupić w nim można m.in. dzieła dawnych mistrzów, ekskluzywne kreacje, zwyczajne i w ogromnym wyborze punkrockowe podkoszulki. Zanim jednak wybierzemy się do Londynu na zakupy powinniśmy zapoznać się z ich dzielnicami, by wiedzieć, na którą jest stać nasz portfel. Brytyjska stolica słynie też z targów specjalizujących się w antykach, rzemiośle, odzieży i sprzedaży produktów spożywczych. Cieszący się zainteresowaniem u znawców piękna targi antyków odbywają się w każdą sobotę przy Portobello Road.

Czym do Londynu

Z Warszawy do stolicy Wielkiej Brytanii jest ok. 1700 km. Samochodem pokonuje się ten odcinek w ok. 19 godzin. Planując krótki pobyt w Londynie podróż taka w obie strony może się okazać męcząca, a poza tym i niezbyt tania, bo odcinki trasy obejmują częściowo drogi płatne. Z tego też powodu oraz dla zaoszczędzenia czasu, najczęściej decydujemy się na podróż samolotem. Z każdego polskiego portu lotniczego dużym powodzeniem cieszą się serwowane tanie loty do Londynu. Jednym z kursujących w tamtym kierunku przewoźników są węgierskie niskokosztowe linie lotnicze Wizz Air.

Samolotem najbliżej

Ponieważ Wielka Brytania jest krajem wyspiarskim, cała Europa najbliżej do Londynu ma samolotem. Przestrzeń powietrzna nad brytyjską stolicą zalicza się do jednych z najbardziej zatłoczonych na świecie. Pogorszenie pogody czy jakiś nawet najmniejszy incydent doprowadza do paraliżu ruchu dosłownie w całej okolicy. Londyn wraz z pobliskimi hrabstwami dysponuje, aż pięcioma dużymi portami lotniczymi, są to: London City Airport, Gatwick, Heathrow, Luton oraz Stansted, przy czym lotnisko Heatrow jest największym na Starym Kontynencie portem lotniczym. Zajmuje też pierwsze miejsce w Europie i na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i trzecie na kontynencie pod względem liczby operacji lotniczych.

Comments are closed.