Tanie latanie przejmuje rynek?

Linie lotniczeKrótki wypad do znajomych za granicę, wczasy, dłuższy weekend, sylwester czy majówka – jest wiele okazji kiedy korzystamy z tanich linii lotniczych. W ostatnim czasie rozwinęły się ona w bardzo znacznym stopniu. Tanie latanie obsługuje już 38 procent rynku lotniczego. Regularni przewoźnicy czują się zagrożeni. Coraz częściej zastanawiają się nad wprowadzeniem nowych rozwiązań, które mają polegać na stwarzaniu nowych, ekonomicznych rozwiązań. Za stworzeniem takich przewoźników pod swoją firmą jest na razie Lufthansa. Na żadnym innym kontynencie, tanie linie lotnicze nie mają tak wysokiego wskaźnika jak Europie. W Azji jest to zaledwie 19 procent, na Bliskim wschodzie około 14 procent, w Ameryce Łacińskiej także zajmują dość dobrą pozycję jednak jest to 25 procent. Na tym tle Europa szczególnie się wybija. W statystykach zeszłorocznych na 10 najpopularniejszych przewoźników europejskich, cztery miejsca zajmują tanie linie lotnicze. Drugie miejsce zajęły znane linie Ryanair, na czwartym znalazł się easy jet, a na siódmym air Berlin.

Plany regularnych linii lotniczych

W cieniu wciąż rozwijających się tanich linii lotniczych, regularni przewoźnicy zdają się być na straconej pozycji. Widać to już po problemach finansowych wielu linii. Lot obecnie przechodzi plan restrukturyzacji, bo popadł w poważne tarapaty, między innymi przez rozwój Ryanaira. Dlatego Lufthansa chce obrać dobrą strategię, aby nie podzielić losów konkurencji. Chce otworzyć linie hybrydowe, czyli takie gdzie na pokładach samolotów część miejsc będzie droższa i bardziej luksusowa, a część po niższych cenach, wzorem przedstawicieli taniego latania. Taką opcję będziemy mogli znaleźć już od wakacji w liniach Germanwings, które należą do Lufthansy. Germanwings ma przejąć większość połączeń poza głównymi hubami czyli Monachium i portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem. Niemieckie linie lotnicze będą latały do 110 miast Europy. Bardzo tanio będzie można kupić bilety lotnicze między Warszawą a Dusseldorfem. Lufthansa myśli także o stworzeniu całkowicie odrębnego przewoźnika, który będzie obsługiwał loty międzykontynentalne. Lufthansa boi się także konkurencji z Azji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się połączenia w liniach Quatar Airlines i Emirates, które od kwietnia goszczą na Okęciu. Katarskie linie lotnicze także stały się dość sporą konkurencją dla linii lotniczych stacjonujących w Warszawie. Quatar Airlines otworzył nawet biuro we Wrocławiu, które ma za zadanie poprawić komunikację między linią a klientami.

Różne metody obniżana cen biletów lotniczych

Nie tylko Lufthansa zauważyła, że tanie linie lotnicze podbierają znacznie klientów. Dlatego regularne linie bronią się jak mogą. Lot stworzył ofertę first minut i szalona środa. Air France stworzył taryfę Mini. Pasażerowie mogą się spodziewać jeszcze więcej takich zmian, gdyż regularni przewoźnicy musza zrobić wszystko by nie dać się wygryźć z rynku lotniczego.

Comments are closed.