Podróże z Gwiazdką

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas coraz to większymi krokami. Przygotowują się do nich wszystkie kraje europejskie. Na stałe w ich kulturę wpisane są najpiękniejsze gwiazdkowe tradycje, czyli jarmarki bożonarodzeniowe. Warto pomyśleć o rodzinnym wyjeździe na taki zagraniczny jarmark, tym bardziej, że wiele linii lotniczych serwuje nam promocyjne oferty, tanie loty. Mimo, że będzie to zimowy wyjazd, to z pewnością zimna nie odczujemy. Atmosfera jarmarków jest tak bajeczno – świąteczna, że każde najzimniejsze serce rozgrzeje.

Święta Bożego Narodzenia

Obyczaje bożonarodzeniowych festiwali, które organizowane są w listopadzie i grudniu, swoje korzenie mają w niemieckojęzycznym obszarze. W Niemczech sięgają końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku. Niemieckie każdego roku odwiedza milion gości. Na straganach wystawiane są wyroby lokalnego rękodzielnictwa, ręcznie wykonane i zdobione ozdoby choinkowe, koronki, figurki z drewna, pieczywo, miód, sery, grapa i wino. Najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech odbywa się od 1434 r. w Striezelmarkt. W b.r. potrwa od 24 listopada do 24 grudnia. Podczas niego swoje święto obchodzi strucla.

W przedświątecznym sezonie jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich miast jest czeska Praga, gdzie bożonarodzeniowy jarmark rozpoczyna postawienie na Rynku Starego Miasta niebagatelnych rozmiarów choinka. Od tego dnia odwiedzający to miejsce turyści mogą skosztować miodu pitnego, gorącego ponczu, pieczonych kasztanów i tradycyjnych czeskich potraw. Od około 5 grudnia, na Starym Mieście odbywa się kiermasz świąteczny, a Rynek przeobraża się w kolorowy, wielki stragan, na którym kupić można m.in. wyroby rękodzieła, ozdoby choinkowe oraz posmakować kulinarnych, bożonarodzeniowych przysmaków z tamtych stron.

Najpotężniejszy w północnej części Europy jarmark świąteczny odbywa się w największym szwedzkim parku rozrywki, w tym roku od 3 do 23 grudnia. Oprócz wystaw rękodzielnictwa i świątecznych, odbywają się konkursy śpiewu kolęd i sportowe zawody jazdy w stroju św. Mikołaja na łyżwach. Do tego wszystkiego uczestniczy się w bożonarodzeniowej uczcie. W całym parku pachnie w czasie jarmarku świeżo upieczonymi waflami, prażonymi migdałami i grzanym winem. Można też spotkać św. Mikołaja.

Najwcześniej, bo już od 11 listopada świąteczne jarmarki rozpoczęły się w Dani i potrwają do 29 grudnia. W kopenhaskim Parku Tivoli można korzystać z zabytkowych i znanych w całej Europie kolejek i karuzel, a jedną z największych atrakcji, przede wszystkim dla dzieci, jest koncert kolęd i adwentowych pieśni, w wykonaniu orkiestry Tivoli Pixie Band. Na jarmarku panuje prawdziwie świąteczna atmosfera. Można na nim poznać duńską tradycję ze świętem związaną.

Uczestnictwo w bożonarodzeniowych jarmarkach nie tylko wiąże się z poznawaniem tradycji z danym krajem związanych, kupnem dekoracji choinkowych, ale i z możliwością zrobienia świątecznych prezentów dla najbliższych.

Comments are closed.