Modlin i nowi przewoźnicy

Lotnisko ModlinNastała w końcu chwila, że doczekaliśmy się naprawionych na Lotnisku Modlin pasów startowych, dzięki czemu 2 lipca port ponownie mógł rozpocząć swoją działalność. Wygląda jednak na to, że przynajmniej do początku września, będzie on stał pusty. Do momentu zamknięcia modlińskiego lotniska w drugiej połowie grudnia minionego roku operowały na nim tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air, które z konieczności musiały swoją działalność przenieść do Międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa im. Chopina. Ponieważ przewoźnicy nie mają zamiaru szybko wracać do Modlina, władze lotniska kuszą ich ofertą niższymi o 40 proc. stawkami opłat lotniskowych od tych obowiązujących na stołecznym lotnisku.

Plotka czy realna konkurencja

Ryanair swój powrót do Modlina zapowiedział do września. Zaś sceptycznie podchodzący do powrotu na niego poparzony finansowymi stratami z powodu modlińskich mgieł Wizz Air, na Okęciu zamierza zostać do 26 października. Węgierski przewoźnik wróci dopiero wtedy, kiedy się okaże, że w modlińskim porcie lotniczym wszystko pracuje bez zarzutu. Tymczasem obsługą lotniska Modlin zainteresowane są i inne tanie linie lotnicze, jak również tradycyjni i czarterowi przewoźnicy. Port lotniczy kusi ich atrakcyjnymi niskimi opłatami, widząc w tym swoje szybkie odbicie się od dna.

Korzyści z modlińskich opłat lotniskowych

Ponieważ opat jest bardzo wiele, trudno dokładnie wykazać o ile port lotniczy Modlin jest od lotniska Chopina tańszy. Pasażerom znana jest wyszczególniona w cenie biletu lotniczego opłata pasażerska, będąca jedną z wielu w wachlarzu ponoszonych przez linie lotnicze na rzecz lotniska kosztów. Dzięki niższym kosztom Modlinem zainteresowanie bardzo rośnie. Nad operowaniem na nim myślą nie tylko niskobudżetowe, ale też czarterowe i regularne linie lotnicze.

Lotnisko atutem i dla pasażerów

Może i dotarcie do lotniska Modlin jest dla pasażerów pewnego rodzaju wyprawą, ale serwowane z niego tanie loty w atrakcyjnych kierunkach świata ściągną do portu zadowolonych z tego tytułu podróżnych. Pasażerowie wybierając się w lotniczą podróż nie tylko pragną ją odbyć z jak najbliższego od ich miejsca zamieszkania lotniska, ale liczy się też dla nich przewoźnik i oferowana przez niego cena biletu lotniczego.

Czas to pieniądz

Uruchomione w połowie lipca 2012 roku lotnisko Modlin do zamknięcia go 22 grudnia z powodu niebezpiecznego uszkodzenia drogi startowej, obsłużyło ok. 900 tys. pasażerów. Przez te miesiące operowało na nim dwóch przewoźników, irlandzki Ryanair i węgierski Wizz Air, obsługujący od grudnia do dziś chętnych na tanie loty pasażerów z warszawskiego lotniska. Po miesiącach strat modliński port lotniczy bardzo chciałby szybko nadrobić stracony czas i pieniądze, musi jednak cierpliwie poczekać na powrót tanich linii lotniczych i decyzje ewentualnych nowych przewoźników.

Comments are closed.