Kraina marzycieli

DżerbaTak właśnie tunezyjską wyspę Dżerbę nazwał kiedyś Homer. Dziś Dżerba wciąż przyciąga marzycieli mogących rozmyślać wylegując się na bajecznie białych plażach i patrząc na turkusową wodę Morza Śródziemnego. Ta rajska wyspa, nazywana śródziemnomorskim Thaiti, jest ważnym regionem turystycznym, odwiedzanym również przez Polaków. Na północno wschodnim i wschodnim wybrzeżu rozlokowane są główne ośrodki. Przy ciągnącym się przez ponad 20 km pasie plaży wznoszą się różnej klasy hotele, jest tu także pole golfowe i kasyno. Dżerba jest Tunezją w pigułce, skupiającą ruiny rzymskich miast, żydowskie synagogi, arabskie meczety i berberyjskie wioski.

Wartą odwiedzenia jest stolicą wyspy, Haumat as-Suk. W tutejszym Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej poznać można bogatą kulturę Dżerby. Eksponatami są lokalne stroje i biżuteria, wyroby garncarskie i dywany. Między murami miasta a wybrzeżem wznosi się posiadający szczególnie tragiczną historię XIII-wieczny fort Borj Ghazi Mustafa. Przez wieki był on siedliskiem strzegących wyspy korsarzy, którzy wypływali stąd na łupieżcze rejsy. W trakcie jednej z ich nieobecności napadli wyspę rycerze Zakonu Kawalerów Maltańskich. Rozwścieczeni po powrocie piraci w akcie zemsty zmasakrowali pięć tysięcy rycerzy, a ku przestrodze wybudowali z ich czaszek i kości wieżę. Stała ona w porcie jeszcze sto lat temu. Obecnie w jej miejscu znajduje się upamiętniający tamtą rzeź pomnik, a zamiast piratów spotyka się tu ulicznych artystów. W mieście jest arabski suk, gdzie w poniedziałki i czwartki zakupić można przyprawy, owoce i ręcznie robioną biżuterię. Pełno tu mauretańskich kafejek serwujących nasączone miodem lepkie i słodkie ciasta oraz popularną w tych stronach miętową herbatę.

Atrakcją dla turystów są rejsy w morze, podczas których spotkać można delfiny i odwiedzić wyspę flamingów. Do przyjemności należą przejażdżki rowerowe, ponieważ trasy są płaskie i utwardzone. Podczas przejażdżki odkryjemy w środkowej części wyspy ruiny średniowiecznego zamku i zobaczymy najstarszą na świecie i największą tutejszą synagogę La Ghriba. Przechowywany jest w niej najstarszy na świecie zwój Tory. Podróżując po wyspie, co trochę spotyka się meczety, których jest tu prawie 250. Amatorzy zabiegów odnowy biologicznej odwiedzą zapewne supernowoczesne ośrodki SPA w miasteczku Midoun, które usytuowane się w tunezyjskich pałacach.

Niecałe 10 km od stolicy wyspy, znajduje się posiadające nowoczesny terminal międzynarodowe lotnisko Melita, które obsługuje regularne i czarterowe linie lotnicze. Z lotniska w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i z Katowic sezonowo dostępne są bezpośrednie loty. Niestety poza zasięgiem Dżerby są serwujące tanie loty niskobudżetowi przewoźnicy. Na terenie portu w Djerby Houmet Souk znajdują się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i podróżujących z dziećmi, kawiarnie, restauracje, bankomaty, kantor wymiany walut, poczta, sklepy i punkt medyczny.

Comments are closed.