Kiedy ruszy Port Lotniczy Radom

Radomianie nie mogą się już doczekać zakończenia prac nad budową pasażerskiego portu lotniczego na Sadkowie. Jego uruchomienie wiązać się będzie z większymi przychodami do budżetu miasta, możliwością zatrudnienia i częstszymi podróżami dookoła świata. A jakie linie lotnicze, oprócz świadczących usług cargo, będą obsługiwać port, tego jeszcze nie wiadomo. Oczywiście Radomianie najchętniej by widzieli na nim samoloty oferujących tanie loty niskokosztowych linii lotniczych.

Port Lotniczy Radom

Prace budowy Portu Lotniczego Radom idą do przodu. W ciągu czterech miesięcy ma zostać opracowany projekt budowlany oświetlenia nawigacyjnego, podejścia do lądowania, drogi startowej, a także na umieszczenie podświetlanego oznakowania pionowego i poziomego wraz ze sterowaniem i zasilaniem. Umowa w tej sprawie została już podpisana, a po zamknięciu projektu z pozwoleniem na budowę Spółka wystąpi do wojewody.

Spółka szykuje się też do unowocześnienia ponad 5 km i budowy 1,5 km ogrodzenia wokół lotniska wraz z kilkoma bramami wjazdowymi. By rozpocząć prace potrzebna jest jednak zgoda na tę inwestycję ze Stołecznego Zarządu Infrastruktury MON, o którą to Spółka wystąpiła we wrześniu 2011 r., a która do dzisiejszego dnia nie nadeszła. Do wykonania prac przygotowanych jest pięć firm, których oferty opiewają na kwoty od 1,2 mln do 1,8 mln zł. O wyborze firmy zadecyduje nie tylko cena, ale i pewność solidnego wykonania prac. Takie wymagania stawia Spółce Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to jeden z wymogów koniecznych do uzyskania wpisu do rejestru lotnisk cywilnych. Innym jest konieczność powstania wokół lotniska drogi patrolowej. Z rozpoczęciem koniecznych prac Spółka czeka jednak na decyzję Stołecznego Zarządu Infrastruktury i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła wykonanie badań środowiskowych, które zakończą się pod koniec lutego sporządzeniem pełnego raportu oddziaływania lotniska na środowisko. Następnym krokiem będzie wystąpienie z nim do RDOŚ o wydanie decyzji środowiskowej, na co Spółka liczy, że nastąpi w kwietniu b.r. Póki, co wyciętych zostało prawie tysiąc drzew wzdłuż ul. Lotniczej, które znajdowały się na terenie przyszłej budowy nowego terminala, parkingów i pozostałej infrastruktury. Poza tym, że ta wycinka ułatwi modernizację ogrodzenia, wycięte drzewa były chore, w większości uschnięte i zagrażały bezpieczeństwu.

Tradycje lotnicze w Radomiu datowane są od 1927 r. Powstało wówczas na Sadkowie lotnisko, gdzie szkoliła się Eskadra Szkolna Pilotów. Osiem lat później powstała w miejsce eskadry Szkoła Pilotów Rezerwy, a dwa lata później zastąpiła ją Szkoła Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po wojnie na lotnisku powstał m.in. 60 Lotniczy Pułk Szkolno – Bojowy i prowadzono szkolenia podchorążych i instruktorów. Pod koniec 2000 r. 60 oficjalnie zlikwidowano LPSz, w zamian powołując do życia 2 Ośrodek Szkolenia Lotniczego.

Comments are closed.