Hiszpania lekarstwem

HiszpaniaIdąc wczoraj z pracy ulicą, zainteresowana hasłem: Tanie loty do Hiszpanii weszłam do głoszącego je biura podróży. Pokazano mi tu charakteryzujące wszystkie regiony tego pięknego kraju, kolorowe foldery. Wracając przez miasto do domu, cały czas stały mi przed oczami malownicze wybrzeża Katalonii i Andaluzji oraz wszechobecna na każdym zdjęciu, znakomita i słoneczna pogoda, jakże zupełnie inna od tej towarzyszącej tego lata, Polsce. Hiszpania zachwyca całym mnóstwem zabytków, pełnymi labiryntów wąskimi uliczkami miasteczek, klimatycznymi starówkami historycznych miast i mającymi swe wspaniałe historie kamienicami. Pomyślałam, jakże dziś jest prosto i tanio spełniać swoje podróżnicze marzenia i pojechać w tym wypadku do Hiszpanii, gubiąc gdzieś za sobą bagaż życiowych trosk! Zarażona myślą podróży do tego fascynującego kraju, cały wieczór spędziłam na czytaniu o nim w Internecie.

Madryt

Jego stolica Madryt, mimo panującego w niej złudnego chaosu, jest niezwykle przyjazna turystom. Gro jej atrakcji zgromadzonych jest w centrum, między parkiem El Retro a Palacio Redl, a większości zabytków i muzeów ma się prawie na wyciągnięcie ręki idąc piechotą z placu głównego, Puerta del Sol. Skupione są tu światowej sławy muzea, takie jak Prado i Reina Sofía. Perłą barokowej architektury jest będący też sercem miasta Plaza Major. W Madrycie stoi też jeden z największych na świecie pałaców monarchii Burbonów, Palacio Redl. Pełno tu barów ze znakomitą atmosferą i przekąskami oraz restauracji. Najstarsza otwarta jest od 1725 r. Dla kibiców atrakcją miasta jest Stadion Realu Madryt, a dla nieczułych ludzi najważniejsza w kraju arena Las Ventas, na której popisują się zabijając wojownicze byki najlepsi toreadorzy.

Sewilla

Pasjonującą jest też historyczna kraina Andaluzji i jej stolica Sewilla, która z kolei uchodzi za stolicę andaluzyjskiego flamenco. Wznosi się w niej będąca jednym z najwspanialszych i największych na świecie gotyckich kościołów, Katedra Najświętszej Maryi Panny. Uzupełnieniem świątyni jest prawie stumetrowej wysokości minaret Giralda. Atrakcją jest też mający korzenie w XI w. pałac królewski Alkazar. Zalicza się on do najwspanialszych tego typu kompleksów w kraju. Poza nim zobaczyć tu można też XV-wieczny pałac zwany Domem Piłata. Działają też Sewilli dwa wspaniała muzea, Muzeum Archeologiczne ze wspaniałą kolekcją sztuki od czasów fenickich, przez rzymskie po mudejar. Drugie Muzeum Sztuk Pięknych skupia ekspozycje od średniowiecznych czasów po XX w.

HiszpaniaBarcelona

Jednym z moich największych marzeń jest odwiedzić stolicę Katalonii, bajeczną i przepiękną Barcelonę! Ech, przejść się jej najsłynniejszą aleją La Rambla, zajrzeć do fantazyjnego, pełnego przeciekawych architektonicznych budowli słynnego architekta Gaudiego Parku Guell, zapatrzeć się zarówno z zewnątrz, jak i od środka na największe i najpiękniejsze jego dzieło Sagradę Familia i na prawie nierealne wręcz domy: Casa Batllo i Casa Mila. Normalnie rozmarzyłam się. Jutro kupuję bilet do Barcelony!

Comments are closed.