Greckie wakacje inaczej

półwysep ChalcydyckiSłysząc Grecja, od razu na myśl przychodzą nam Ateny i greckie wyspy Kreta, Rodos, czy Kos. Tymczasem Grecja to również nazywany republiką mnichów półwysep Chalcydycki. Jego atrakcyjne przylądki Kassandra, Sithonia i Athos przyciągają niezliczone rzesze turystów i trudno wprost uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu region ten nie był doceniany i mało turystów tu zaglądało. Dziś turyści zachwycają się jego malowniczym położeniem z górską panoramą, szmaragdowym morzem, złocistymi pięknymi plażami, soczystą zielenią zagajników drzew pistacjowych, winnic i gajów cytrusowych. Między górami prowadzą trasy wycieczkowe, kuszące do odbywania pieszych wędrówek, a ciepła woda Morza Egejskiego zachęca amatorów sportów wodnych do czynnego ich uprawiania. Przy plażach usytuowane są hotele i osiedla domków letniskowych.

Najszybciej dostaniemy się tu samolotem. Linie lotnicze oferują tanie loty do Salonik, skąd na półwysep jeżdżą autobusy. Dla ułatwienia można wypożyczyć samochód i przy okazji bycia niezależnym zwiedzić i zobaczyć znacznie więcej.

Warto jest zobaczyć zawieszone między niebem a ziemią, wzniesione na poziomie niedostępnych skalnych turni, klasztory Meteora. Kiedyś jedyną dostępna tu droga prowadziła za pomocą sznurów i drabin. Z dwudziestu czterech klasztorów przetrwało zaledwie sześć. Dwa z nich pełnią funkcję opactw, a w pozostałych mieszczą się muzea z zabytkowymi freskami i kunsztowne wykonanymi przedmiotami kultu religijnego.

Warto też poznać bizantyjskie zabytki i tureckie zaułki Salonik. Miasto jest jednym z najstarszych w Europie, istnieje od IV wieku p.n.e. Przez wieki przechodziło z rąk do rąk, należąc do Rzymian, Bizantyjczyków, Turków i Wenecjan. W Górnym Mieście zachował się mur obronny z IV wieku, stoją dwa klasztory i XIII-wieczny kościół Św. Mikołaja. Odnajduje się w nim także tureckie zaułki i w stylu art deco fasady greckich domów. Rozpościera się stąd panorama na zatokę i miasto. Poniżej Górnego Miasta na uwagę zasługuje zabytkowy z V wieku kościół patrona miasta, kościół św. Demetriusza. Obowiązkowo trzeba zajrzeć do Hagia Sofia, będącej kopią słynnej konstantynopolskiej budowli. Odnajdziemy tu także pozostałości po Rzymianach, zbudowaną jako mauzoleum cesarza Galeriusza – Rotundę z 306 r. n.e.

Miłośnicy greckiej mitologii z Salonik mają około stu kilometrów do Góry Olimp. Warto się na nią wdrapać, aby chociaż przez chwilę być gościem u greckich bogów. Szlak zaczyna się u podnóży góry w miejscowości Litochoro, zwanej Miastem Bogów.

Z Salonik można także udać się w rejs wokół półwyspu Athos. Znajdują się na nim najwspanialsze greckie klasztory bizantyjskie, które podziwiać można jedynie z pokładu statków. A wszystko, dlatego że półautonomiczna Teokratyczna Republika Mnichów zajmuje większą część półwyspu. Do jej zamkniętej części, jedynie ze specjalnym zezwoleniem, wpuszczani są mężczyźni. Statkiem można popłynąć też do Ouranopoli z pięknymi piaszczystymi plażami. W portowej tawernie odpoczywając warto zasmakować przysmaków greckiej kuchni.

Comments are closed.