Gijon czeka na ciebie

GijonWspaniałym morskim klimatem przyciąga turystów położone nad Zatoką Biskajską w północnej Hiszpanii, miasto portowe Gijon. Należy ono do autonomicznej wspólnoty Asturii. Pierwsze ślady obecności człowieka na jego terenie pochodzą z okresu neolitu. Tradycyjnie pierwotna cywilizacja rozwinęła się dopiero pod wpływem Rzymian. Z tego okresu można zobaczyć w Gijon pozostałe ruiny rzymskich zabytków. Przez następne wieki tereny te nękały walki, ciągłe niepokoje i przechodzenia spod jednych wpływów pod drugie. Bogata historia i kultura Gijon widoczna jest tu na każdym kroku.

Panuje tu nieprzerwanie energiczna i aktywna atmosfera. Każdego roku przybywa Gijon turystów z całego świata. Miasto ma im naprawdę dużo do zaoferowania. Jest pełne zabytków i turystycznych atrakcji. Jedną nich jest położony naprzeciwko Ogrodów Botanicznych, Universytet Laboral, który swoją imponującą wielkością przyciąga każdy wzrok. Wybudowany w połowie XX w. obiekt pierwotnie miał być sierocińcem dla dzieci poległych górników. Obecnie ta monumentalna kombinacja budynków jest siedzibą miejskiego uniwersytetu. Składa się na niego teatr na półtora tysiąca osób i 11 tys. m kw. obiektów studenckich. Gmach jest największym budynkiem w Hiszpanii.

Dzielnica Campo Valdes skrywa bardzo tajemnicze wykopaliska łaźni rzymskich. Wydobyto tu składające się z filmów, modeli, rysunków oraz pozostałości łaźni eksponaty. Łaźnie położone w muzeum, które w niedziele oferuje darmowy wstęp. Ekspozycje przedstawiają najstarsze w mieście struktury. Z racji na ogromną popularność, w sezonie trzeba się liczyć z dużymi kolejkami. Na uwagę w Gijon zasługuje też Cerro de Santa Catalina, z rzeźbą Elogio del Horizonte. Pełna zabytków historycznych i ciekawostek artystycznych jest położona na południowym zboczu wzgórza dzielnica Cimadevilla. Zobaczymy w niej zamek Castro de Campa Torres, Rzymskie Łaźnie i Palacio de Revillagigedo.

W Gijon jest kilka fajnych muzeów. Muzeum Nicanor Pinole jest bardzo osobistą galerią miejscowego malarza, Nicanora Pinole. Znajduje się w nim wszystko, co było z jego życiem i działalnością jako artysty związane. Galeria jest też edukacyjnie aktywna, przedstawia także podróżnicze wystawy. W jednym z najstarszych dworków w mieście mieszkał w XVIII w. asturyjski uczony i myśliciel, Gaspar Melchor Jovellanos. Dziś mieści się w nim poświęcone mu muzeum. Kolejne Muzeum Barjola zajmuje 400-letnią rezydencję. Wystawia prace artysty Juana Barjoli. Jest jeszcze Muzeum Kolejnictwa i Park Archeologiczny Campa Torres z pozostałościami pochodzącego z preromańskich czasów fortu.

W Gijon z obecnych czasów największą popularnością cieszy się kasyno. Miasto posiada również piękne plaże, ogromne akwarium, duży Ogród Botaniczny i sporo terenów zielonych. Około 30 km od miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Oviedo Asturia, który m.in. obsługuje, serwujący tanie loty, brytyjski przewoźnik easyJet. Z Polski nie ma jednak na nie bezpośrednich lotów.

Comments are closed.