Ferie w Maroku, czemu nie!

MarokoNiedługo w Polsce królować zaczną ferie zimowe. Jest to świetny moment by wybrać się, chociaż na tydzień do magicznego Maroka. Latem jest tu tak gorąco, że nie należy do przyjemności poznawanie jego największych atrakcji. Przekraczająca wówczas 40 stopni Celsjusza temperatura powietrza skłania bardziej do kąpieli lub leżenia w cieniu w przy hotelowym basenie. Zimy jest w Maroku sucha i chłodna, a wieczory i noce bywają mroźne. Mimo to aura jest nieporównywalna do panującej w tym czasie w Polsce. Oczywiście nie zaszkodzi wziąć ze sobą ciepłego swetra i kurtki. Dodatkowymi atutami odwiedzenia Maroka zimą są tańsze hotele i o wiele mniejsza ilość turystów.

Do Maroka można przyjechać przez biuro podróży, jak i na własną rękę, przy czym biura zapewniają oprowadzającego po najważniejszych zabytkach i miejscach must see przewodnika. Z kolei jadąc na własną rękę nie jesteśmy uwiązani z grupą. Przez Internet można wyszukać atrakcyjne cenowo przeloty do tego afrykańskiego kraju. Tanie loty z Warszawy oferuje do Casablanki polski LOT, a z Krakowa niemiecka Lufthansa. Jednak i inni przewoźnicy lotniczy ogłaszają się z niezwykłymi promocjami, wystarczy tylko je śledzić przez wybraną wyszukiwarkę internetową.

Romantycy, którzy obejrzeli filmowy romans Casablanca, oczywiście nie wyobrażają sobie nie odwiedzić tego miasta. Jedynym miejscem mającym związek z miłosną historią jest niecałe 10 lat temu, założony w hołdzie bohaterom filmu, ekskluzywny klub Rick’s Cafe, wokół którego toczy się akcja tego amerykańskiego melodramatu. Do tego uwielbianego przez turystów klubu szczególnie po godzinie 20 ustawia się ogromna kolejka, dlatego przed jego odwiedzeniem konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Dzisiejsza Casablanca jest metropolią, w której nowoczesność z drapaczami chmur, luksusowymi hotelami i drogimi restauracjami styka się z orientalnymi zabytkami takimi jak meczet Hassana II, będący jednym z największych na świecie.

Ulubionym miastem turystów jest pełna wartych odwiedzenia miejsc i zabytków stolica, Rabat. Każda jej ulica dokądś prowadzi. Przeciskając się między biało-niebieskimi budynkami, idąc stromo pod górę kamienną uliczką, zwrócą na siebie naszą uwagę, kunsztownie zdobione drzwi wejściowe i złote okiennice. Na wzgórzu stoi XII-wieczna cytadela Kazba al-Udaja. Przekraczając jej mury bramą Bab Udaja wkracza się do zupełnie innego świata. Powodzeniem cieszą się u turystów pchle targi, na których można kupić i bezwartościowe rupiecie, i trafić też na prawdziwe perełki.

Jednym z najbardziej urokliwych i klimatycznych miast Maroka jest rdzawy Marrakesz. Jego zawiłą historię przedstawiają liczne zabytkowe meczety, łaźnie, brukowane uliczki, mury i ogrody. Rytm życia wyznacza mieszkańcom wysoka na 70 metrów wieża meczetu. Marrakeska medyna widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na słynnym placu Dżamaa al-Fina każdego dnia kwitnie handel. Kupić tu można wyroby ze złota, przyprawy, dywany, ceramikę, kadzidła, tytoń i pamiątki.

Comments are closed.