Cudze chwalimy, swego nie znamy

Marzymy o wielkim świecie i z tego powodu bardzo chętnie korzystamy z kuszących nas ofert linii lotniczych, tanie latanie. Tymczasem nasz kraj obfituje w wiele niezwykłości, jak chociażby dziwne muzea, po których warto zafundować objazdową wycieczkę.

Muzeum Nietypowych Rowerów

W miejscowości Gołąb znajduje się Muzeum Nietypowych Rowerów. Oprócz lekcji historii roweru zobaczymy w nim, a nawet osobiście wypróbujemy, jazdę na nietypowych rowerach: poziomych, cyrkowych, rikszach, bicyklach i tych do przewożenia mleka, i butli z gazem.

W Kudowie Zdroju mieści się Muzeum Żaby, w którym znajduje się wszystko z tymi płazami związane. Zobaczymy żaby zatopione w formalinie, widniejące na znakach drogowych, maskotki, broszki, okulary do pływania. Pochodzące z prawie 20 krajów świata i 6 kontynentów 3 tysiące eksponatów wykonane są m.in. z drewna, metalu, plastiku i gumy.

Niezwykłą kolekcję guzików zobaczymy w Łowickim Muzeum im poświęconym. Znajdują się w niej guziki sześciu Prezydentów Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gen. Władysława Sikorskiego, Marka Edelmana, Jerzego Hoffmana, Borysa Szyca oraz spinka do koszuli Stanisława Witkacego.

W bardzo oryginalnym Muzeum Ognia w Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się ekspozycja około 500 tysięcy eksponatów od czasów średniowiecznych po dzisiejsze, służące do rozniecania ognia. Jest wśród nich krzesiwo, lampy oliwne, górnicze, elektryczne, chemiczne zapalniczki, lontowe, benzynowe, gazowe i elektryczne.

W Orzechówce, w gospodarstwie agroturystycznym, mieści się Muzeum Siekier, którego eksponatami są topory, maczugi, oszczepy no i siekiery. Część pochodzi z wykopalisk archeologicznych, a jednym z toporów katowskich ścinano głowy złodziejom monet na Rynku Krakowskim.

Swojego muzeum doczekał się w Polsce i sam diabeł. Prywatne Muzeum Diabła Polskiego “Przedpiekle” w Warszawie istnieje blisko 40 lat i skupia prawie 2 tysiące eksponatów. Ze swoją bogatą kolekcją uplasował się na drugim miejscu na świecie. Wśród nich są rzeźby, obrazy, rysunki, grafiki, plakaty, książki, związane z legendami i opowiadaniami o Diable Polskim nagrania audycji radiowych i telewizyjnych.

Ci, którym przyszło żyć w czasach PRL mogą w Muzeum Dobranocek z tamtej epoki, mieszczącym się w Rzeszowie wybrać się w sentymentalną podróż po jego zbiorach. Znajdują się wśród nich oryginalne lalki z filmów kukiełkowych Miś Uszatek, Miś Coralgol, Plastusiowy Pamiętnik, folie z kadrami, płyty winylowe, plakaty, gry planszowe, przedmioty codziennego użytku, opakowania po olejku Jacek i Agatka, gumach balonowych Bolek i Lolek i batonikach Maja.

Nieliczni wiedzą, że w Szklarskiej Porębie tanie wina również mają swoje muzeum. Oprócz wystawionych trunków, potocznie zwanych jabolami, można zobaczyć kolekcję ich etykiet i plakatów reklamowych. Zwiedzanie można połączyć z degustacją.

W Złotym Stoku w Kopalni Złota znajduje się najbardziej oryginalne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli skupiające kolekcję tabliczek ostrzegawczych, informacyjnych i propagandowych z czasów socjalizmu.

Comments are closed.