Chorwacja pomysłem na wakacje

ChorwacjaUczmy się na błędach i dużo lepiej, niż w zeszłym roku, przygotujmy się do nadchodzących wakacji. Obecnie jest to ostatni moment by wyszukać w interesujących nas kierunkach promocyjne tanie loty. Zasada jest taka, że im dłużej będziemy zwlekać, tym bilety lotnicze będą niestety droższe.

Jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych jest Chorwacja. Większość jej kurortów położonych jest nad morzem i wiele z nich leży na uroczych wyspach. Opływające Chorwację wody są ciepłe i zniewalająco turkusowe. Pogoda w tej części Europy przede wszystkim jest słoneczna. Jeśli jesteśmy zwolennikami aktywnego odpoczynku i chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc tego kraju, to najlepszym ku temu sposobem będzie odbyć rejs jachtem, który można tu wynająć wraz z chorwackim kapitanem. Alternatywą jest przepłynięcie promem. Dla amatorów wygrzewania się na słońcu plaż w Chorwacji jest pod dostatkiem. Wielkie odnajdziemy w kurortach, w odosobnionych zatoczkach natrafimy na małe, a i nudyści znajdą tu dla siebie odpowiednie miejsce do plażowania.

Warto poznać przepiękne chorwackie miasta. Jednym z najpiękniejszych jest miasto-muzeum Dubrownik, którego stare miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dochodzące do wysokości 22 metrów mury obronne, opasują całe miasto. Ich uzupełnieniem są potężne baszty i bramy. Koniecznie należy się wdrapać na wzgórze Srd. Rozpościera się z niego jeden z najpiękniejszych widoków świata. Krajobraz dominuje wcinającą się w lazurową wodę czerwienią dachów domostw i kościelnymi wieżami. W oddali widoczne są jachty i zielone wyspy. Ze względu na popularność Dubrownika jest tu dość tłoczno.

Przepiękne zabytki odnajdziemy w Puli na półwyspie Istria. Jego perełką są okazałe ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, będące najlepiej zachowaną tego typu budowlą na świecie. Wciąż stoją jego wysokie ściany trybun. Do dziś na arenie odbywają się spektakle, przedstawienia operowe i pokazy. Pula jest dużym i dość żywym miastem. Zetkniemy się w niej z włoską radością życia i słowiańskim bałaganem.

Piękną wyspą jest Rab. Jej plaże, zwłaszcza w obrębie Lopar, są szerokie i piaszczyste. Największą ozdobą wyspy jest miasteczko o tej samej, co ona nazwie, Rab. Znajdują się na jego terenie warte uwagi zabytki, stare pałace z czasów romańskich i kilka starych kościołów.

ChorwacjaBardzo sympatyczna jest duża wyspa Krk i jej urokliwe miasteczka, Krk i Vrbnik, które są pełne rozsianych pośród plątaniny brukowanych uliczek zabytków. Piękne plaże i kramy z pamiątkami są uzupełnieniem krajobrazu wyspy.

Bardzo popularna wśród Polaków jest duża wyspa Hvar może, dlatego że jak w pigułce dostarcza nam ona wszystko to, co najlepsze jest nad Adriatykiem, czyli urokliwe miasteczka z czerwonymi dachami, plaże i zadrzewione półwyspy. Niedaleko z niej, bo zaledwie za niewielką cieśniną, znajduje się kolejna, mająca swoich wielbicieli, chorwacka wyspa, Korcula. Jej miasto Korcula zalicza się do jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast. Opasa je pierścień XV-wiecznych fortyfikacji.

Comments are closed.