Atrakcyjny na lato i na zimę

SzwajcariaMowa o leżącej u stóp liczącego 4478 m n.p.m. Matterhornu, wolnej od ruchu samochodowego i wciąż zachowującej autentyczny charakter górskiej wioski, szwajcarskiej wiosce Zermatt. Turystycznie jest ona atrakcyjna ze względu na najsłynniejszą górę świata. Położona jest wśród licznych szlaków wędrownych i pośrodku rozległego terenu sportów zimowych, co czyni kurort interesującym miejscem wypoczynkowym.

Zermatt proponuje wiele możliwości wycieczek wędrownych przybliżających świat gór i rowerowych. Wielu Alpinistów każdego roku przyciągają w tę okolicę czterotysięczniki. Ponad to można tu uprawiać wspinaczkę i toury wysokogórskie. Z Zermatt można kolejką zębatą przejechać się na wysokość 3089 m n.p.m. na Gornergrat. Roztacza się stąd wspaniały widok na lodowce, masyw Monte Rosa i Matterhorn. Z kolei kolejka zębata prowadzi na najwyżej w Europie położony punkt widokowy, usytuowany na wysokości 3883 m n.p.m. jeszcze lepiej stąd widać Matterhorn oraz panoramę na szwajcarskie, włoskie i francuskie szczyty Alp. Atrakcyjne jest również pałacu lodowcowego leżącego 15 metrów pod powierzchnią lodowca. Położony lodowcu Theodul Matterhorn glacier paradise, jest najwyżej w Alpach usytuowanym letni terenem narciarskim. Obsługuje go kolejka linowa i sześć wyciągów narciarskich.

W sezonie zimowym teren Sunnegga-Rothorn paradise, Gornergrat-Stockhorn i Schwarzsee-Matterhorn glacier paradise gwarantuje ponad 300 kilometrów tras narciarskich. Na snowboardzistów czeka we Freestyle-Funparku: Gravity Park. Trenują w nim także olimpijczycy. Blisko jest z Matterhorn glacier paradise / Theodulpass do włoskiej trasy narciarskiej, Breuil-Cervinia. Teren narciarski Zermatt łącznie obsługują 63 kolejki górskie i wyciągi. Kończy się tu też wymagający, kilkudniowy szlak wysokogórski, który początek ma na Mont-Blanc. Istnieje tu również możliwość poszybowania na paralotni oraz w towarzystwie doświadczonego przewodnika heliskiingu.

Atrakcją jest także Muzeum Matterhornu, gdzie można obejrzeć używany w 1865 r. przy pierwszej wspinaczce na szczyt Matterhorn sprzęt. Niestety zakończył się on tragicznie. Odważnym warto będzie się też udać do wąwozu Gorner, do którego trasa wiedzie ekstremalna trasa przez wąskie mostki i po schodach przez głęboki wąwóz.

Szwajcaria jest i blisko i daleko. Można ją zdobyć samochodem, przy okazji podziwiając malownicze krajobrazy dostojnych i budzących respekt Alp lub skusić się na tani lot samolotem i znacznie skrócić drogę dojazdową. Na miejscu poruszanie się po kraju nie należy do trudnych. Szwajcaria ma świetną kolej, wiodącą przez niesamowite tereny. Kursują po niej także autobusy, no i zawsze w razie potrzeby można też wynająć samochód.

Comments are closed.