Atrakcje czerwonej Moskwy

Istniejąca od 1147r. Moskwa stolicą Rosji jest od 1918r. Obecnie stanowi bardzo ważne centrum ekonomiczne, kulturalne i naukowe kraju. Ma tu swoje siedziby: ponad 80 szkół wyższych, 13 uniwersytetów i 13 uczelni akademickich, w których studiuje m.in. polska młodzież. Oprócz niej Polacy niezbyt chętnie odwiedzają Moskwę i nie dlatego, że pobyt w niej nie należy do najtańszych, ale ze względu na wciąż tkwiącą w naszej pamięci przeszłość. Ci, co porzucają uprzedzenia, przekonują się, że Moskwa jest naprawdę wartym zobaczenia miastem. Najlepiej do niej przyjechać w maju lub we wrześniu, a zimą, ze względu na dość niskie temperatury, zdecydowanie lepiej jest stolicę Rosji omijać.

Moskwa

Na atrakcyjność miasta składają się liczne zabytki i ciekawe turystycznie miejsca. Najważniejszym i będący również jego symbolem, jest XV-wieczny okazały Kreml. Obiekt otacza wysoki mur. Na terenie Kremla znajdują się sobory, liczne muzea, słynna Car – Puszka, 81 metrowej wysokości Dzwonnica Iwana Wielkiego i zbrojownia. Unikatowym zabytkiem miasta jest znajdujący się w samym centrum Placu Czerwonego, Mauzoleum Lenina, które udostępniane jest zwiedzającym 2-3 razy w tygodniu, przez 2-3 godziny. Obowiązuje w Mauzoleum zakaz robienia zdjęć. Plac Czerwony wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Na uwagę zasługuje też Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, Katedra Kazańska, Katedra św. Bazylego, XVII-wieczny zespół pałacowy Kuskowo, Państwowe Muzeum Historyczne i Grób Nieznanego Żołnierza.

Na wyspie naprzeciw Kremla, w XIX-wiecznym budynku z czerwonej cegły, mieści się jedno z najciekawszych i zarazem najsłodszych miejsc Moskwy, fabryka czekolady Czerwony Październik. W jej dawnym zakładzie znajduje się modny kompleks kulturalny z galeriami, kawiarniami i salami wykładowymi. Na wyspie znajduje się popularne miejsce Moskwian, Art Strelka, w którym po projekcjach filmów, a także i po związanych ze sztuką wykładach, spotykają się ze sławnymi postaciami. Na wyspę wiedzie Patriarszy Most pieszy. Nowożeńcy, zgodnie z lokalną tradycją, przypinają do niego kłódki. Od strony mostu roztacza się niesamowity widok na okazały Kreml, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela ze złotymi kopułami i na wspomnianą fabrykę.

W Moskwie życie nocne rozkręca się po północy. Są tu dyskoteki, nocne bary, knajpy undergrandowe, a także kluby, w których bawić się można przy serwowanej przez dj-ów z całej Europy, muzyce clubbingowej. Odbywa się również w Moskwie wiele koncertów, jak również imprez gejowskich. Między naszą stolicą, a stolicą Rosji, jest prawie 1300 km. Najszybciej tę trasę pokona oczywiście samolot. Pod Moskwą znajduje się międzynarodowe lotnisko, będące główną bazą serwujących w miarę tanie loty, linii lotniczych Aeroflot. Warto wiedzieć, że nie można w Moskwie przebywać bez rejestracji dłużej niż trzy dni i aby uniknąć kłopotów zaleca się noszenia przy sobie biletu.

Comments are closed.